Beyoğlu

Beyoğlu

Beyoğlu

Beyoğlu Bebek Bakıcı
Beyoğlu Hasta Bakıcı
Beyoğlu Ofis temizliği
Beyoğlu Yatalak Hasta Bakıcı
Beyoğlu Günlük Temizlikci
Beyoğlu Eleman
Beyoğlu Anne Bakıcı
Beyoğlu Çocuk Bakıcı
Beyoğlu Çalışma İzni
Beyoğlu Dadı
Beyoğlu Oyun Ablası
Beyoğlu Oturma İzni
Beyoğlu Yaşlı Hasta Bakıcı


Tel : 0 545 511 90 47 
Whatsapp: 0 530 040 82 82 
E Posta : info@bakicilarburda.co
m

 

HASTA BAKICISI NEDİR?
Doktor ve hemşirelerin yönlendirmelerine göre hastanın ilaçlarını, kişisel bakımını, ihtiyaçlarını ve kaldığı odanın temizliğini takip eden kişiler, hasta bakıcı olarak adlandırılır.
YAŞLI BAKICISI NEDİR?
Yaşlı bakımı veya sadece yaşlı bakımı, yaşlılara özgü özel ihtiyaç ve gereksinimlerin yerine getirilmesidir. Bu geniş dönem destekli yaşam, yetişkin gündüz bakımı, uzun süreli bakım, huzurevleri, bakım evleri ve evde bakım gibi hizmetleri kapsamaktadır.
YATALAK HASTA BAKICISI NEDİR?
Yatalak Hasta Bakıcı Kimdir? Yatalak Hasta bakıcı, geçirdiği bir operasyon ya da ameliyat sonrasında bakıma ihtiyaç duyan, yatalak, yaşlı veya kendi bakımını yerine getiremeyen hastalara refakat eden kişidir.
ÇOCUK BAKICISI NEDİR?
Çocuk bakıcısı, çalışmak zorunda olan ebeveynler tarafından çocuklarının sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için seçilen kişilerdir. Çocuğun yaşı fark etmeksizin çocuk bakıcıları gereken eğitimi çocuklara vermekte ve onların her türlü beceriyi kazanabilmeleri için de gereken desteği sunmaktadır.
DADI NEDİR?
Dadı, evlerde ebeveynlerin yerine çocukların bakımı ile ilgilenen kişilere denir. Dadılar, gün içinde çocuğu ile ilgilenmek için yeterince vakit bulamayan ya da çocuk yetiştirmede yardıma ihtiyaç duyan anne babalara belirli bir ücret karşılığında destek olur. Bu meslek dalı için bakıcı kalıbı da kullanılmaktadır.
OYUN ABLASI NEDİR?
Oyun ablası, genellikle çalışan ailelerin çocuklarına yabancı dil, satranç, okul öncesi eğitim ve oyun gibi konularda yardımcı olan kişidir. Oyun ablası, tıpkı oyun abisi gibi yarı zamanlı olarak çalışır.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

 Evinize Yardımcı Seçerken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin
Hayat şartlarının iyileşmesi ve ihtiyaçların karşılanması açısından pek çok insan evine yardımcı personel alır. Özellikle çalışan bayanlar günün büyük bir kısmını dışarıda geçirdikleri için ev işlerine pek vakit ayıramazlar. Bu nedenle ev işlerini, mutfak işlerini ve çocuk bakımını üstlenecek güvenilir çalışanlar insanlara büyük kolaylık sağlar. Ev personeli seçerken bazı konularda dikkatli ve titiz davranmak gerekir. Çünkü yardımcı olarak alınacak ve kişilere ev ve çocuk bakımı görevi verileceğinden dolayı bu büyük sorumluluğu alabilecek kabiliyette olmaları gerekir.
Alınacak yardımcının gündüzlü mü yoksa yatılı mı olacağına önceden karar vermek ve bu konuda güven verecek kişilerden yardım almak gerekir. Eve alınacak yardımcının yakın dost, akraba tavsiyesi ile alınması çok uygun değildir. Herkesin beklentisi farklılık göstereceğinden dolayı çoğu zaman olumsuz neticeler alınabilir. Öncelikle alınacak kişi hakkında iyi bir araştırma yapmak ve bu konuda bazı referanslara danışmak gerekir. Yardımcı belirlerken vereceği hizmet doğrultusunda seçilmesi daha yerinde olacaktır. Mesela şoför alınacaksa bu kişinin öncelikle sürücülük konusunda deneyimli ve dikkatli biri olması gerekir. Alınacak personel ile ilgili yapılan görüşmeler sırasında kişilerin karşılıklı olarak şartlarını ortaya koymaları ve bu doğrultuda uzlaşmaya varmaları gerekir.
Anne Bakıcısına Kimler İhtiyaç Duyar?
Bazı ailelerin çocukları işleri sebebiyle farklı şehirlerde ya da farklı ülkelerde hayatlarını sürdürebilirler. Bu nedenle yalnız başına kalan anneler için güvenilir bir bakıcı arayışına girerler. Anne bakıcısının son derece titiz, çalışkan ve merhametli olması gerekir. Bu bakıcıları annelere yardımcı olması adına evin tüm işlerini yerine getirmesi annenin sağlık durumuna uygun yemekler yapması istenir. Bu kriterler doğrultusunda aranan bakıcıların daha önce bu konuda deneyimli ve sabırlı olmaları gerekir.
Anne bakıcı, eve gündüzlü gelebileceği gibi yatılı olarak da annenin yanında kalabilir. Annenin durumu ile ilgili her gün çocuklarını bilgilendirmesi ve annenin sağlığı ve temizliği ile yakından ilgilenmesi gerekir. Bakıcının anne sağlığı açısından evin ve yiyeceklerin hijyeni en iyi şekilde sağlamak adına titiz davranması gerekir. Alınacak anne bakıcısının her şeyden önce güvenilir sabırlı ve merhametli olması en büyük kriterdir.
Yaşlı Hasta Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Birçok kişi yaşlı ebeveyni için ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve yakından ilgilenecek doğru yaşlı hasta bakıcı bulmak için titiz çalışmalar yürütürler. Yaşlı ve özellikle de hasta olan kişiler birçok ihtiyacını karşılayamayacak durumda oldukları için onlara merhametle ve sabırla yaklaşan bakıcılara ihtiyaç duyulur. Bu konuda bakıcılarda aranan en büyük nitelik sertifikalı olmalarıdır. Çünkü sertifikalı bakıcılar sunacakları hizmetlerle ilgili birçok konuda eğitim aldıkları için oldukça deneyimli ve profesyonel sayılırlar.
Tercih edilecek bakıcının referansları kontrol edilmeli bununla ilgili bazı konularda tam manası ile emin olmak gerekir. Alınacak bakıcı yaşlı hastanın sadece ihtiyaçlarını karşılamayacak onunla yakından ilgilenecek ve duygusal bir bağ kurarak hastanın kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Yaşlı hastalar kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Bakıcının banyo yapma, giydirme ve besleme gibi konularda da deneyimli olması gerekir.
Çocuk Bakıcısının Nitelikleri
Çalışan anne ve babalar çocuklarının bakımı ile yakından ilgilenecek deneyimli çocuk bakıcısına ihtiyaç duyarlar. Fakat çocuk bakıcısı çok kolay tercih edilebilecek bir konu değildir. Küçük çocukların emanet
edileceği kişilerin her şeyden önce güvenilir olması ve çocuğa merhametle, sabırla yaklaşması gerekir. Bakıcı olarak alınacak kişinin önceden bu konuda deneyimli olması gerekir. Bu kişinin referansı daha önce çalıştığı aile olacağından dolayı bu aileden bilgi almak bakıcı hakkında fikir sahibi olmak açısından önemlidir. Çocuklarla ilgilenecek bakıcının bazı eğitim kriterlerini yerine getirmesi gerekir. Çocuğun bilişsel ve psikomotor gelişimi açısından bu bakıcıların çocukların gelişimine katkı sağlaması gerekir. Çocuk bakıcılarının bazı görevleri şöyledir.
Çocukların günlük ihtiyaçlarını ve faaliyetlerini gidermeye yardımcı olmak. Çocukların ahlaki gelişimine katkıda bulunarak sosyal kuralları öğretmek. Çocuğa temizlik alışkanlığı kazandırmak. Çocuğun yaşına ve kapasitesine uygun eğitici ve öğretici aktiviteler düzenlemek. Kişisel gelişimine katkıda bulunmak için bazı materyaller kullanmak.
Temizlikçi Seçimi
Sağlık açısından temizlik büyük bir ihtiyaç olmasına karşılık çoğu zaman insanların bu ihtiyacı karşılayabilecek vakitlerinin olmaması temizlikçi ihtiyacını doğurmuştur. Eve gelen temizlik işleri ile ilgilenen kişilerin öncelikle bu konuda deneyimli ve titiz olmaları gerekir. Temizlikçi seçerken bu kişilerin referanslı ve güvenilir olması işlerin seyri açısından oldukça önemlidir. İşinde profesyonel olan temizlikçi kişilerin başında beklemeye gerek kalmayacak bu durum insanların kendilerini daha fazla zaman ayırmalarını sağlayacaktır.
İşini titiz ve özverili bir şekilde yapan kişiler hiçbir noktayı gözden kaçırmayacak bu durum evin ve diğer yaşam alanlarının tertemiz ve hijyenik olmasını sağlar. Çalışan kişiler ise işinde profesyonel ve deneyimli temizlikçi seçimi yaptıkları için akılları evde kalmadan işlerine rahatça gidebilirler. Temizlikçi seçimi sırasında anlaşılacak kişiyle ücret konusunda önceden konuşmak gerekir. Ayrıca evin ya da işyerinin temizlenecek alanları ve bölmeleri tek tek anlatılmalı ve bu hizmetler karşılığında anlaşılması gerekir.
Oyun Ablası Kime Denir?
Anne ve babalar çocukların sağlıklı gelişimi için bazı konularda oyun ablası denilen kişilerden destek alırlar. Oyun ablası denilen kişiler okul öncesi dönemdeki çocuklarla yakından ilgilenerek gelişimlerine katkıda bulunurlar. Düzenledikleri renkli ve keyifli etkinliklerle çocukların kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olurlar. Kalan zamanlarının dışında ise çocukların dil öğrenmesine yardımcı olurlar. Oyun ablası seçiminde bu kişilerin çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği mezunları içerisinden seçilmesi gerekir. Ayrıca ablası denilen kişilerde bazı nitelikler kesinlik aranmalıdır. En çok aranan nitelikler ise şöyledir: Çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalı ve Türkçeyi düzgün bir şekilde kullanmalıdır. Çocuğun mental gelişimini ve sosyal özelliklerini takip ederek eksikliğini gidermeye çalışmalıdır. Disiplinli olmalı ve kötü alışkanlıkları kesinlikle bulunmamalıdır.
Dadıya Neden İhtiyaç Duyulur
Çalışan anne ve babaların en büyük problemi çocukları için uygun bir dadı seçimidir. Çünkü gün içerisinde çocuk ile vakit geçirebilecek dadının birçok özelliğe sahip olması gerekir. Çocuğun bakımını üstlenecek adamın öncelikle deneyimli ve güvenilir olması gerekir. Çocuğun her türlü bakımını üstlendiği için gün içerisinde anne babaya sürekli bilgi vermek zorundadır. Dadı seçimi yapacak ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli olumsuz tadının özgeçmişinin iyi olması ve referanslarının bulunmasıdır. Bunun dışında sabırlı olması, genel kültür açısından gelişmiş, güçlü iletişim becerileri bulunan ve kişisel hijyenine dikkat eden kişiler tercih edilir.
Bebek Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek bakıcıları bebeğin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ailelere yardımcı olan kişidir. Özellikle çalışan annelerin en çok ihtiyaç duyduğu kişilerden biri de bebek bakıcısıdır. Bebek bakıcısı seçiminde ailelerin bazı konularda dikkat etmesi gerekir. Bu konular içerisinde gelecek bakıcının gündüzlü mü ya da yatılı mı olacağını önceden karar verilmelidir. Bebek Bakıcı ile çalışma saatleri hakkında konuşmak ve hangi işlerin beklendiğinin açıkça dile getirilmesi gerekir. Ayrıca ebeveynlerin bazı özel durumlarda eve geç gelebileceğini bu konuda ise bakıcının daha esnek davranması gerektiğini belirtmeleri gerekir. Böylece karşılıklı anlayış içerisinde işler daha iyi ilerler.